İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Gizlilik Odaklı 4 Güvenilir Whatsapp Alternatifi

Gizlilik Odaklı 4 Güvenilir Whatsapp Alternatifi

whatsapp-1357489_1920
1

WhatsApp ile ilgili son gizlilik sorunları sizi yeni bir mesajlaşma uygulaması bulma zamanının geldiğine ikna etti mi? Öyleyse, doğru yere geldiniz. Bu makalede, burada neler olup bittiğini gözden geçireceğiz. Ardından, gizliliğinize gerçekten saygı duyan Gizlilik Odaklı 4 güvenilir Whatsapp Alternatifi mesajlaşma uygulamalarına hızlıca göz atacağız. Whatsapp Alternatifi Uygulamalar

Son olarak, insanların WhatsApp, gizlilik ve alternatif güvenli mesajlaşma uygulamaları hakkında sahip olduğu genel sorulardan birkaçını ele alıyoruz. Öyleyse başlayalım!

WhatsApp gizlilik sorunlarına genel bakış

WhatsApp’ın birkaç gizlilik sorunu var. WhatsApp grubu davet bağlantıları ve kullanıcı profilleri, Google aramalarında görünmeye başladığında 10 Ocak 2021’de bir sorun olarak ortaya çıktı. Bu, bir Google aramasında bu tür bağlantıları gören bir kişinin dizine eklenen gruplara katılmasına izin verebilir. Yani Google üzerinde kayıt olan tüm grup bağlantılarını gören kişiler, istediği gruba girmekte özgürdü.

Binlerce kullanıcı profili de Google tarafından dizine eklendi, bu da bir kullanıcının telefon numarası ve profil fotoğrafı gibi verilerinin dışarıdan gelen kişilere açık olmasına yol açabilir. WhatsApp’ın Google endeksleme sorununu çözdüğü bildirildi – ancak verileriniz zaten dijital ortamda açığa çıktıysa bu sorunun çözülmesi çok geç sayılabilir.

Şu anda hizmeti altüst eden diğer bir konu ise yeni Hizmet Şartları. Bu şartlar, kullanıcıların WhatsApp’ın Facebook ile kullanıcı verilerini paylaşmasına izin vermesini gerektirecektir. Evet, bu, yıllar boyunca gizlilik skandallarıyla boğuşan Facebook’un aynısı. Kullanıcılar Mart 2021’e kadar bu paylaşıma izin vermezlerse, hizmeti artık kullanamayacaklar.

WhatsApp, Facebook ile ne tür verileri paylaşacak? Pek çok kişinin paylaşmak istemeyeceği hassas veriler. Kullanıcı kimliğinizi, cihaz kimliğinizi, donanım modelinizi, işletim sisteminizi, pil seviyenizi, sinyal gücünüzü, uygulama sürümünüzü, tarayıcı bilginizi, mobil ağınızı, dilinizi, saat diliminizi, IP adresinizi, telefon numaranızı, e-posta adresinizi, kişilerinizi, reklam verilerinizi, ve ödeme bilgileri.

Bir makaleye göre, WhatsApp bu verilerin çoğunu 2016’dan beri Facebook ile paylaşıyor. Ancak Facebook’un yakın geçmişindeki gizlilik sorunları ile birlikte yeni ortaya çıkmaya başlayan pop-up’lar, nihayet halkı WhatsApp’a karşı kışkırtmış görünüyor.

WhatsApp’tan uzaklaşmaya karar vermek iyi bir ilk adımdır – ancak daha sonra neye geçiş yapılacağı sorulur. Bu sefer arkanızdayız. Şimdi WhatsApp’a en iyi beş alternatifimiz hakkında konuşalım.

WhatsApp’a En İyi 5 Alternatif


Facebook’un WhatsApp’ının doğrudan yerini alan herhangi bir hizmet yoktur. Gizlilik sorunlarını görmezden gelirseniz, tonlarca özelliği ve milyarlarca kişilik bir kullanıcı tabanıyla mükemmel bir üründür.

En iyi 5 WhatsApp alternatifimizin her birinin göz önünde bulundurmanız gereken kendine özgü özellikleri vardır. Hepsinin ortak noktası, büyük miktarda kullanıcı verisi, meta veri veya kişisel olarak tanımlanabilir bilgi toplamamaları ve hepsini Facebook ile paylaşmak üzere olmadıklarıdır.

Edward Snowden ve Elon Musk gibi kişilerin önerileriyle bu günlerde en çok dikkat çeken mesajlaşma uygulamasıyla başlayacağız. Bu mesajlaşma uygulamasının adı Signal. Whatsapp Alternatifi Uygulamalar

Signal


Signal, güvenli, uçtan uca şifrelenmiş metin, sesli ve görüntülü sohbetler, sesli ve görüntülü görüşmelerin yanı sıra güvenli dosya ve fotoğraf aktarımları sunan ücretsiz bir mesajlaşma programıdır. Yaygın olarak mevcut en güvenli mesajlaşma protokolü olarak kabul edilen Signal Mesajlaşma Protokolü etrafında inşa edilmiştir.

Bu konuşma için daha da önemlisi, Signal mümkün olduğunca az veri toplama ve saklama yolundan çekiliyor. WhatsApp birçok bilgiyi toplayıp kendi sunucularında saklarken, bu WhatsApp alternatifi yalnızca şunları kaydeder:

  • telefon numaran
  • hizmete katıldığınız tarih ve saat
  • en son oturum açtığınız tarih
  • Signal’in kullandığı kişi listeniz, kiminle iletişim kurduğunuz ve ait olduğunuz gruplar gibi diğer veriler şifrelenir ve cihazınızda saklanır.

Sonuç olarak, hiç kimse, Signal’in kendi personeli bile, cihazınıza (veya sizinle iletişim kuran birinin cihazına) fiziksel erişim olmadan bu verilerin hiçbirini göremez.

Signal ne kadar iyi? Signal, Edward Snowden, Bruce Schneier ve Twitter CEO’su Jack Dorsey gibi uzmanların onaylarını içeriyor. Ve tüm WhatsApp tartışması patladığında, Elon Musk’tan başkası insanların Signal’e geçmesini önermedi.

Signal mobil uygulamasını Android ve iOS cihazlarda ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Ayrıca Windows, Mac OS ve Linux makinelerinde çalışan bir masaüstü sürümüne de sahipler.

Umut verici bir ses mi? Ardından, daha fazla bilgi edinmek için Restore Privacy’nin eksiksiz Signal Messenger incelemesine bakın.

Telegram

WhatsApp veri felaketinden kaçmak istiyorsanız, telegram başka bir iyi seçenektir. WhatsApp’a benzer yetenekler ve büyük bir kullanıcı tabanı sunar. Konuşmak istediğiniz çoğu insan muhtemelen zaten kullanıyordur. Telegram, aynı anda birden fazla cihazda kullanmanıza izin veren bulut tabanlı mesajlaşma programıdır.

WhatsApp’tan daha az veri toplarlar ve bunların hiçbirini Facebook’a devretmezler. Ancak, sunucularında depolanan özel ve grup sohbetleri için sunucu tarafı şifreleme kullanırlar. Telegram uygulamasında şifreleme varsayılan olarak etkinleştirilmediğinden, en özel iletişimler için Gizli Sohbetleri kullanmak isteyeceksiniz.

WhatsApp’tan daha az veri toplarlar ve bunların hiçbirini Facebook’a devretmezler. Ancak, sunucularında depolanan özel ve grup sohbetleri için sunucu tarafı şifreleme kullanırlar. Telegram uygulamasında şifreleme varsayılan olarak etkinleştirilmediğinden, en özel iletişimler için Gizli Sohbetleri kullanmak isteyeceksiniz.

Telegram’ı Android, iOS, Windows, Mac OS ve Linux için edinebilirsiniz.

Viber

Signal uygulamasından sonra tercih edilen Viber uygulamasında aynı Signal ve Telegram’da bulunan otomatik mesaj silme özelliği bulunması nedeniyle tercih edilen bir uygulama. Kafa karıştırıcı ve kötü bir arayüz nedeniyle çok iyi bir tercih olarak kabul edilmese de güvenlik açısından Whatsapp’dan daha güvenlidir. Aynı zamanda uygulama içerisinde bulunan oyunları oynayabilirsiniz. Whatsapp Alternatifi Uygulamalar

Dedi

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği’nin yapmış olduğu yerli mesajlaşma uygulaması, uçtan uça şifreli güvenlik hizmetini sunuyor ve yine diğer uygulamalar gibi görüntülü ve sesli arama özelliğini sunuyor. Whatsapp Alternatifi Uygulamalar

Yorum Yap

Yorum Yap