1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. COVID-19 ile Hastaneye Yatırılan Kişilerin% 75’inden Fazlasında 6 Ay Sonra Belirtiler Görüldü

COVID-19 ile Hastaneye Yatırılan Kişilerin% 75’inden Fazlasında 6 Ay Sonra Belirtiler Görüldü

covid-19-etkisi-6-ay-sonra-goruluyor
1

Bu gizemlerden biri “uzun süreli COVID” dir: İnsanlar COVID-19’a yakalanır, iyileşir ve aylarca kalıcı semptomlar yaşar.

COVID-19 sadece bir yıldır piyasada olduğu için, hastalığın uzun vadeli sağlık etkilerini henüz tam olarak anlamadık.

COVID-19’un enfeksiyon ortadan kalktığında her zaman ortadan kalkmadığını şimdi görmeye başlıyoruz. Bazı durumlarda enfeksiyon, ciddi uzun vadeli fiziksel ve nörolojik sağlık etkilerini tetikler.

The Lancet’te bu ay yayınlanan yeni bir çalışma, COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerin yüzde 76’sının iyileştikten 6 ay sonra hala en az bir semptomu olduğunu buldu.

Genel olarak, bir kişi COVID-19 ile ne kadar hasta olursa, aylar sonra kalıcı semptomlar yaşama riski o kadar artar.

Ancak hafif vakalar bile kalıcı ağrılı semptomlarla ilişkilendirilmiştir.

Dr. Serena Spudich, “En büyük çıkarım, COVID-19’daki kalıcı semptomlara duyarlılığın öngörülemez olmasıdır, akut COVID-19 sırasında semptomların ne kadar şiddetli olduğu veya yaş veya diğer komorbid durumlar gibi diğer tipik risk faktörleri tarafından zorunlu olarak dikte edilemez,” Dr. Yale Medicine nöroloğu Healthline’a söyledi.

Uzun süreli semptomlar yaygındır


Güvenilir Kaynak, Çin’in Wuhan kentinde COVID-19 teşhisi konan 1.733 kişiye baktı ve Haziran’dan Eylül’e kadar iyileşmelerini takip etti.

Araştırmacılar, takipteki 1.655 çalışma katılımcısının yüzde 76’sının iyileştikten 6 ay sonra hala semptomlar yaşadığını buldu.

Bu semptomlar en sık yüzde 63’ünün bildirdiği yorgunluk ve kas güçsüzlüğü idi. Birçoğu anksiyete, depresyon, ağrı ve uyku güçlükleri yaşadı.

Şiddetli COVID-19’a sahip olanların, araştırmacıların akciğer hasarından kaynaklanabileceğinden şüphelenilen, solunum sorunları yaşama olasılığı daha yüksekti.

Bazı katılımcılar böbrek sorunları yaşamaya devam etti. Takipte böbrek sorunları gelişen katılımcıların yaklaşık yüzde 13’ünün COVID-19 nedeniyle hastanedeyken böbrek fonksiyonları normaldi.

New York City’deki Long Island Yahudi Ormanı Tepeleri’ndeki acil tıp başkanı Dr. Teresa Murray Amato, çalışmanın hastanesinin COVID-19’un kalıcı sağlık etkileriyle ilgili anekdot deneyimlerini doğruladığını söylüyor.

Amato, “2020 baharında COVID enfeksiyonu geçiren birkaç hasta gördük, iyileşmelerine rağmen hala semptomları var” dedi.

Ekibinin gördüğü en yaygın iki uzun mesafe semptomunun yorgunluk ve kas ağrısı olduğunu belirtti.

Uzun mesafe semptomları hakkında öğrendiklerimiz
Uzun mesafeli COVID-19 semptomlarını bildiren kişi sayısının artmasına yanıt olarak, sağlık hizmetleri sistemleri bu grubu teşhis ve tedavi etmeye adanmış klinikler açtı.

Yale Medicine, COVID-19 sonrası komplikasyonlara göre özel olarak tasarlanmış bir klinik açtı.

Yale Medicine’de COVID-19 Sonrası İyileştirmede çalışan doktor Dr. Jean Paul Higuero-Sevilla, “Çok yaygın olarak nefes darlığı, yorgunluk, kronik ağrı, hafıza sorunları ve depresyonu olan hastalar görüyoruz” dedi..

Kalıcı semptomlar, her yaştan insanda ve yalnızca şiddetli COVID-19 olanlarda değil, hafif vakalardan sonra da mevcuttur.

Higuero-Sevilla, “Bazı hastalarımıza salgının ilk dalgası sırasında COVID teşhisi kondu ve hala uzun vadeli sağlık sonuçlarıyla uğraşıyorlar” dedi.

Bu insanların çoğu nörolojik sorunlar yaşıyor, bu yüzden Yale, beyin ve sinirleri ilgilendiren semptomları olan kişiler için neuroCOVID adlı ikinci bir klinik açtı.

“Bunlar arasında hafıza ve konsantrasyon sorunları, aralıksız baş ağrıları, deride anormal hisler, uzun süreli koku ve tat kaybı ve yeni veya kötüleşen anksiyete ve depresyonun zor semptomları dahil olmak üzere oldukça geniş bir semptom yelpazesi var” dedi Spudich neuroCOVID kliniği.

Uzun mesafeli COVID-19, insanların günlük yaşamlarına devam etme yetenekleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.

Spudich, “İşyerinde veya okuldaki çalışmalarına geri döndüğünde, görevlerine dikkat etmenin zorlukları, çoklu görev becerisi veya yeni bilgileri öğrenmede zorluklarla ilgili olarak işlerinde veya okuldaki çalışmalarına geri döndüklerinde kendilerini güvende hissetme yeteneklerini etkileyen bilişsel zorlukları olan birçok hasta görüyoruz,” dedi Spudich.

Uzun mesafeli COVID-19’a neden olan nedir?


Araştırmacılar, ilk enfeksiyondan kaynaklanan kalıcı sorunlar, aşırı aktif bir bağışıklık tepkisi, kortikosteroid tedavisi, yoğun bakım ünitesinde kalma, sosyal izolasyon ve hastalıkla ilişkili damgalanma gibi bir dizi faktörün bu kalıcı semptomlara neden olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Spudich, “Bu semptomların arkasında ne olduğu hakkında öğrenecek çok şeyimiz var, ancak COVID-19’lu bazı hastaların vücutta akut enfeksiyonla birlikte iltihaplandığını biliyoruz” dedi. Enfeksiyon geçtikten sonra iltihaplanmanın devam edebileceğini ekledi.

Bazı bilim adamları, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmaya devam edebileceğinden şüpheleniyor.

Amato, psikolojik sorunların temel nedenini belirlemenin zor olduğunu söyledi.

Amato, “Zihinsel sağlık sorunlarındaki artışın virüsün doğrudan bir etkisi mi yoksa diğer kalıcı fiziksel etkilerden mi, pandeminin uzun süreli izolasyonundan mı kaynaklandığını tahmin etmek de zordur” dedi Amato.

Spudich’e göre, bazı insanların neden uzun mesafeli semptomlar geliştirdiği ve diğerlerinin göstermediği büyük ölçüde bir muamma.

“Hastalarımızın bir kısmı 30’larında, bir kısmı da 60’larında. Bazıları akut COVID-19 hastalığı sırasında yoğun bakım ünitesinde çok hastayken, diğerleri hiçbir zaman hastaneye kaldırılmadı ve hastalıklarına evde katlandı ”dedi Spudich.

Risk faktörleri net değil, ancak Spudich genetik ve anormal immün ve inflamatuar yanıtların belirleyici risk faktörleri olabileceğinden şüpheleniyor.

Bu koronavirüs hala yeni, bu nedenle kalıcı etkilerini henüz görüp anlamadık.

Amato, “Sebepleri, semptomların uzunluğunu ve yardımcı olabilecek herhangi bir müdahaleyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap