İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kulaklık Nasıl Temizlenir? 4 Maddede Kulaklık Temizleme

Kulaklık Nasıl Temizlenir? 4 Maddede Kulaklık Temizleme

earphones-5193970_1920
1

Uzmanlar, rutin temizlik söz konusu olduğunda AirPod’ların ve kulaklıkların genellikle göz ardı edildiğini ve bunun kullanıcılar için sağlık risklerini artırabileceğini söylüyor. Kulaklık Nasıl Temizlenir?

Aşırı kulak kiri, kulak ağrısı, kulak çınlaması (kulaklarda çınlama) ve mantar ve maya enfeksiyonları, kulakiçi kulaklıklarınızı temizlememenin olası sonuçlarıdır.

Ancak uzmanlar, kulaklık bakımının temellerini öğrendikten sonra kulak sağlığınızı korumanın hızlı ve kolay olduğunu belirtiyor.

Kulak problemlerinin önlenmesi

Bir aile hekimi ve Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’nin gelecek dönem başkanı olan FAAFP’den Dr. Sterling N. Ransone Jr., temizlik sürecinin iki bölümü olduğunu ve her ikisinin de kulak problemlerini önlemek için önemli olduğunu söyledi.

Ransone, biriken kulak kirini temizlemek ve potansiyel olarak zararlı bakterileri öldürmek için kulaklık parçasını ve herhangi bir silikon aparatını temizlemenin ve dezenfekte etmenin gerekli olduğunu söyledi.

Kulak kirinin kulaklarımızı korumaya yardımcı olan doğal bir şey olsa da, kulakiçi kulaklıklara kolayca takılabileceğini söyledi. Bu, mikropların büyümesi için misafirperver bir ortam yaratır, kulaklığınızın ses kalitesini düşürdüğünden bahsetmiyorum bile.

Ardından Ransone, dış işitme kanalını (dış kulak ile kulak zarı arasındaki kısım) havalandırmanın ve kulaklık kullanımları arasında kurumaya bırakmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Healthline’a “O bölgeyi tıkadığımızda veya kapattığımızda, nem birikiyor ve sonra daha fazla nem aldığınızda, kulağınızın içindeki mantar enfeksiyonları veya maya enfeksiyonları dahil olmak üzere daha fazla enfeksiyon potansiyeli var” dedi.

Peki, kullanımlar arasında ne kadar beklemelisiniz?

Birkaç nedenden dolayı en az birkaç saat söyleyebilirim, dedi Ransone. “Birincisi, müzik dinlerken veya çok uzun sürecek bir Telefon çağrısında bulunduğumuzda, bir işitme uzmanı veya işitme uzmanı işitmenizi sakinleştirmek için 18 saate kadar (kulaklık olmadan) tavsiye edecek.”

İkincisi, birçok insan kulaklıkla da egzersiz yapacak ve terleme o bölgedeki nemi artırıyor. Bu yüzden koşunuzdan sonra, bölgenin kuruması için kulaklıklarınızı çıkarın ”diye ekledi.

Kulaklık Nasıl Temizlenir?
Kulaklık Nasıl Temizlenir?

Kulaklıklarınızı Uygun Şekilde Dezenfekte Edin


Kulaklıklarınızın temizliğinde iki faktör rol oynar: sıklık ve yöntem.

Uzmanlara göre altın standart, her kullanımdan sonra kulaklıklarınızı iyice temizlemektir.

Ransone, haftada bir minimum sıklığı hedeflemenin makul olduğunu ekledi. Onun yaptığı bu.

Ransone, “Kulakiçi kulaklık tiplerinde kulak kirinin biriktiğini fark ederseniz, bu kesinlikle temizlik zamanının geldiğinin bir işaretidir” dedi.

“Ama aynı zamanda kulaklığın türüne de bağlı,” dedi. “Daha fazla ses yalıtımı sağlayan yeni kulaklık başlıklarının çoğunda, çıkarıp tekrar kulaklığa takabileceğiniz küçük silikon parçalar var.” Sorun şu ki, düzenli temizlik olmadan bu tür parçaların kaybolduğunu fark etmek zor.

Ransone, “Aslında kulak ağrısı şikayeti olan bir hastam ofise geldi ve kulağa baktığımda kulak kanalına sıkışmış o küçük silikon şeylerden birini buldum” dedi. “Temizleme alışkanlığımız varsa, o küçük silikon şeylerin hala takılı olup olmadığını da göreceğiz,” diye ekledi. Kulaklık Nasıl Temizlenir?

Kulakiçi Kulaklıklar Nasıl Temizlenir?


Ransone, koşarken düzenli olarak kullandığı kulaklıkları temizlemek için alkollü mendilleri tercih ettiğini söyledi.

  • Ancak kulak içi kulaklıklarınızı herhangi bir yumuşak mendil, bez veya pamuklu çubukla ve tuvalet ispirtosu veya saf temizlik sirkesi gibi doğal bir dezenfektanla da güvenle temizleyebilirsiniz.
  • Nemli bezle, kulakiçi kulaklıkların küçük boşluklarına yapışabilecek her türlü kulak kirini, teri veya ölü deriyi nazikçe silin. Oluklara ulaşmayı zorlaştırmak için pamuklu çubuk kullanmanız gerekebilir.
  • Tekrar kulaklarınıza takmadan önce, kulak kiri ve nem olmadığından emin olmak için her zaman kulaklığınızı inceleyin.
  • Kullanılmadıklarında kuru ve temiz bir yerde saklayın.

Ransone, “Bu silikon şeyleri sabun ve suyla temizleyebilir ve kurumaya bırakabilirsiniz, ancak alkollü mendil genellikle kullanımdan sonra benimki temizlememdir” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap