1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Mars’taki Bir ‘Göl’ Daha Fazla Su Havuzuyla Çevrili Olabilir

Mars’taki Bir ‘Göl’ Daha Fazla Su Havuzuyla Çevrili Olabilir

solar-system-11111_1280

Mars yörüngesindeki bir sondadan gelen yeni veriler, 2018’den itibaren bir gölün güney kutbuna yakın buzun yaklaşık 1,5 kilometre altında olduğu iddiasını destekliyor gibi görünüyor (SN: 8/18/18). Nature Astronomy’de 28 Eylül’de çevrimiçi olarak yayınlanan bir araştırmaya göre, gölün keşfini bildiren aynı araştırmacılardan bazılarının ek verilerin analizi, ana rezervuarı çevreleyen birkaç su havuzu daha olduğunu iddia ediyor.

Varsa, merkez göl yaklaşık 600 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Donmayı önlemek için suyun aşırı derecede tuzlu olması ve muhtemelen Antarktika’daki buzul altı göllere benzemesi gerekiyordu. İtalya’nın Bologna kentindeki Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden gezegen bilimci ve 2018 raporunu da yöneten Roberto Orosei, “Bu alan, şimdiye kadar bulunan Mars’ta ‘yaşanabilirliğe’ en yakın şey,” diyor.

West Lafayette, Hindistan’daki Purdue Üniversitesi’nde gezegen bilimcisi olan Ali Bramson, “bu konumda garip bir şeyler döndüğünü” kabul ediyor. Ancak, “ekipmanlarda ve verilerde bazı sınırlamalar var…” diyor. Henüz tam anlamıyla doğru olup olmadığını bilmiyorum. “

Orosei ve meslektaşları, Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express yörünge aracında bulunan radarı kullanarak buzu araştırdı. Kısa radyo dalgaları patlamaları buzdan yansır, ancak bazıları daha derinlere nüfuz eder ve buzun dibinden sekerek ikinci bir yankı gönderir. Bu ikinci yansımanın parlaklığı ve keskinliği, temeldeki arazi hakkında ayrıntıları ortaya çıkarabilir.

Olası göl, ilk olarak Mayıs 2012’den Aralık 2015’e kadar toplanan radar verileri kullanılarak bulundu. Şimdi, 2010’dan 2019’a kadar toplanan verilerde, ekip bir kez daha buzun altında yüksek derecede yansıtıcı ve çok düz olan bölgeler buldu. Bulgularının yalnızca büyük bir gömülü gölün daha önceki ipuçlarını doğrulamakla kalmadığını, aynı zamanda ana su kütlesini çevreleyen ve kuru toprak şeritleriyle ayrılmış bir avuç küçük gölet ortaya çıkardığını söylüyorlar.

Orosei, “Dünyada, parlak, düz bir radar yansımasının sıvı su olacağı konusunda hiçbir tartışma olmazdı” diyor. Bu aynı analiz teknikleri, Antarktika ve Grönland’daki buzul altı göllerini haritalamak için eve daha yakın bir yerde kullanıldı.

Bu varsayımsal havuzlarla ilgili pek çok şey bilinmemekle birlikte, kesin olan bir şey var: Bu yeni rapor, tartışmalara yol açacak. Kanada, Ontario’da bulunan Gezegen Bilimi Enstitüsü’nde gezegen bilimci olan Isaac Smith, “Topluluk çok kutuplaşmış” diyor. “Ona inanmaya meyilli bir düşüncedeyim,” diye ekliyor.

Bir soru, suyun nasıl sıvı kalabileceğine odaklanıyor. Yine Purdue’den gezegen bilimci Michael Sori, “Bir avuç tuz atarken bile sıvı suyu yeterince ısıtmanın bir yolu yok” diyor.

2019’da o ve Bramson, buz sıcaklığının – yaklaşık –70 ° C – tuzların erimesi için bile çok soğuk olduğunu hesapladılar. Bir gölü korumak için yüzeyin altındaki bir magma odası gibi bazı yerel jeotermal ısı kaynağına ihtiyaç olduğunu savunuyorlar. Bu da, çağdaş Mars’ın gerekli ısıyı sağlayıp sağlayamayacağına dair başka sorulara yol açtı.

Smith ve gazetenin yazarları bunun bir sorun olmadığını düşünüyor. Smith, 50.000 yıl kadar yakın bir tarihte Mars’ın güney kutbunun daha sıcak olduğunu söylüyor çünkü gezegenin eğimi (ve dolayısıyla mevsimleri) sürekli değişiyor. Daha yüksek sıcaklıklar, tuzlu sıvı cepleri oluşturmak için buzun içinde yayılabilirdi. Alternatif olarak, havuzlar buz örtüsü oluşmadan önce orada bulunmuş olabilir. Her iki durumda da, çok yüksek tuz konsantrasyonlarında, su bir kez eridikten sonra tekrar donması zordur. “Erime sıcaklığı donma sıcaklığından farklı” diyor.

Öyle olsa bile, bu tür sıvı, yeryüzünün çoğunun aşina olduğu herhangi bir sıvıya benzemeyebilir. Bramson, “Bu soğuk sıcaklıklarda bazı aşırı soğutulmuş tuzlu sular hala sıvı olarak kabul ediliyor ancak garip bir cama dönüşüyor” diyor.

Bu soruları çözmek muhtemelen radardan daha fazlasını gerektirecektir. Bramson, buzun bileşimi ve fiziksel özellikleri gibi birçok faktörün buzun dibinden gelen ikinci yankının kaderini değiştirebileceğini söylüyor. Sismoloji, yerçekimi ve topografya verileri, buzun altında neyin gizlendiğini ortaya çıkarmak için uzun bir yol kat edebilir.

Böyle bir suda herhangi bir şeyin hayatta kalıp kalamayacağı açık bir sorudur. Orosei, “Bu suda ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz,” dedi. “Yaşam için ölümcül olabilecek tuzların yoğunluğunu bilmiyoruz.” Ancak Mars’ta yaşam geliştiyse, “bu göller, mevcut koşullarda bile yaşamın hayatta kalmasına izin verebilecek bir Nuh’un Gemisi sağlayabilirdi” diye tahmin ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap