İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir ?

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir ?

self-confidence-BTAE3UT

Özgüven bir çok gencin fark etmemesine rağmen ve kabul etmemesine rağmen yaşadığı sorunlardan bir tanesi peki neden olur bu özgüven sorunsal?

Özgüven sorunu oluşturacak bin türlü sebepte bulabiliriz aslında ayrıntıya girdiğinizde en çok yaşanılan sebeplerden bir tanesi yanlış ortamlara girerek insanların sizleri huzursuz hissettirecek sözler ve hareketler de bulunmasında oluşur veya ailenin yanlış bir şekilde eğitilmesi sonucu olabilir.

Özgüven sorunun yarattığı etkiler pek fazladır bunlardan en çok göze batanı kendine olan sevginin kalmaması, utangaçlık, toplum içinde konuşamamak, yeni bir şeyler denemekten çekinmek. Hazırsanız bu sorunu atlatacak yollara geçiyorum.

  • SPOR YAPMAK: Spor yapmanın en faydalı yanı bu olsa gerek. Vücudumuzun daha güzel gözükmesi ve daha güzlü hissetmemiz kendinize olan güveni arttırmada büyük rol oynar ve daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olarak mutlu olmanızı sağlar.
  • KİTAP OKUMAK: Kitap okumak zihninizi açarak daha iyi düşünmenizi, daha iyi analiz etmenizi ve anlayış gücünü arttırarak bilgilenmenizi sağlar ve bu sayede daha mutlu hissetmenizi ve daha bilgili hissettirerek kendinize olan güveni arttırır.
  • SEVDİKLERİNİZLE VAKİT GEÇİRMEK: Sevdiklerinizle sizi sevenlerle vakit geçirmek sizi motive ederek daha iyi hissettirmesinden dolayı kendinize olan güveniniz artacaktır. Burada münasebet kurduğunuz kişiler çok önemli sizi küçük duruma sokan size kötü hissettirecek insanlardan uzak durmanız kendinize olan saygınızı arttırarak özgüven sağlar.
  • ÖZ BAKIM: Öz bakım olmazsa olmazlardan bir tanesi kim güzel gözüküpte iyi hissetmez ki. Kendinize iyi gelecek bakım yapmayı unutmayın.
  • İYİ GİYİNMEK: İyi giyinmek karşınızdaki kişilerin size olan bakış tarzını değiştirir. Rahat ve iyi giyinmek sizi hem daha özgüvenli hemde daha mutlu hissetmenizi ve bir de daha iyi bir iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır.
  • HOBİ EDİNMEK: Hobi edinerek yeni şeyler yapmaya çalışmak zihninizi açarak daha mutlu hissettirip kendinize olan güveni arttıracaktır. Yeni şeyler deneyerek başarılı olmaya çalışın başarı her zaman özgüven, özsaygı kazandırır.
  • ÖZSAYGI: Küçük küçük başlayarak insanların sizin namahreminize kadar bilmesini engelleyin bu kendinize olan saygıyı arttıracaktır. İnsanlarla aranda hep bir kırmızı çizgin olsun ve bu en yakınınız olsa bile çünkü insanlar durmak bilmez laftan anlamayan canlılardır bunları onlara belirterek mesafe koyun.

Unutmayın bilgi arttıkça güç artar özsaygı arttıkça karşılıklı saygı artar. Başarılı olmak ve bu dünya da bi iziniz olmasını insanların sizinle tanıştığından memnun kendiniz olmaktan memnun olmanız için her zaman çabalayın. Sağlıcakla kalın kendinizi sevin ölümlü dünya….

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Adım Serhat, Sakarya'da yaşıyorum. 18 Yaşındayım ve yaklaşıl 4 yıldır Güreş sporu ile ilgileniyorum. Çanakkale'de 18 Mart Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünde 1. Sınıfım

Yorum Yap