İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Signal Nedir? Signal Güvenli mi?

Signal Nedir? Signal Güvenli mi?

HL_M104_04

Whatsapp’ın çok tartışılan gizlilik sözleşmesinin ardında Elon Musk’ın “signal kullanın” Tweetin’den dolayı Signal Nedir? Signal Güvenli mi? soruları gündemde. Signal güvenilir mi

Gizlilik odaklı olduğunu iddia eden Signal uygulaması Nedir? Güvenli midir? Signal kimin? sorularına yanıt arayacağız. Whatsapp’ın yayınladığı yeni sözleşmeye göre artık kullanıcıların cihaz bilgisi, konum gibi pek çok bilgi Facebook ve şirketlerine satılabilecek.

Bu nedenle pek çok kişi Whatsapp Alternatiflerine Yöneldi. Signal de alternatif uygulamalarının başında geliyor.

Signal Nedir?

Android, IOS ve Masaüstü programı bulunan Signal, güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Arkadaşlarınızla HD kalitede görüşme yapabilmenize, mesaj gönderebilmenize, grup oluşturup grup yönetebilmenize olanak sağlıyor.

Signal uygulamasını mobil cihazınıza indirerek rehberinizde bulunan kişilerle mesajlaşabilirsiniz. Uçtan uca şifreleme yöntemi kullanan Signal, bu sayede mesajların, mesaj sahibi hariç kimsenin görmesine izin vermiyor.

Signal kurucusu, yakın zamanlarda bu güvenli teknoloji olan Signal Protocolü Whatsapp’a entegre etmek için ortaklık sağlamışlardı ve bunun ardından sorunsuz bir şekilde Signal Protocol teknolojisi entegre edilmişti. Bu teknoloji yazılımı sayesinde, mesajlaşma ve görüşmelerde, konuşan kişiler hariç kimse araya girip dinleyemiyor ve ses, medya gibi ortam dosyalarını kaydedemiyor. Fakat bu teknoloji yüzünden konuşmalar ve mesajlaşmalar, 1 saniye gibi kısa süre sonra iletiliyor.

Signal Güvenli Mi?

Signal Protocol şifrelemesi ile mesajlarınızı siz ve karşıdaki kişi hariç kimse göremez. Aynı zamanda Signal, Whatsapp ve Telegrama nazaran çok az bilgi istiyor. Ayrıca Whatsapp sözleşmesinde yer aldığı gibi sizin bilgilerinizi hiç kimseye veremez ve satamaz.

Yorum Yap

Yorum Yap