İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Zayıf İnsanlar Neden Kilo Almakta Zorlanır?

Zayıf İnsanlar Neden Kilo Almakta Zorlanır?

woman-standing-on-a-scale-S2ZWBH4 (1)

Her zayıf gibi sende kilo almaya kalıplanmaya çalışıyor çabalıyorsan doğru makaleyi okuyorsun şuan. Aşağıdaki maddeleri okuyarak zararlı alışkanlılarından kurtulup artık sağlıklı yaşamaya ve biraz da olsa çaba sarf etmeye başlamalısın. Kilo nasıl alırım

Kilo almak sizi zorluyorsa vücudunuzdaki bazı etkenler yüzünden alamayabiliyorsunuzdur eğer sağlık sorunlarınız var ise doktora başvurarak doktor kontrolünde yapmanız daha yararlı olacaktır. Kilo nasıl alırım

bkz. 5 Maddede Sağlıklı Beslenmenin Yararları

Uygulanması Gerekenler

stress
 • Aralıklı Besin: Nedir bu tam olarak diye aklınızda bir soru işareti oluştuysa hemen anlatayım size öncelikle kilo alımına başlanılan diyette sabah kalktığında tıkanırcasına yedikten sonra diyetteki öğlen yemeyi yemeyecek kadar yemiş olan arkadaşımız öğlen yemeğini hatta bazen akşam yemeğini bile atlar ve kilo alımı zorlaşır ve bir nevi kalori açığı oluşarak alınan besinler kaybedilir.
 • Düzensiz Uyku: Evet arkadaşlar düzensiz uykunun zararları saymakla bitmiyor uzvumuzun başımızdaki saç telinden ayak tırnağına kadar etkisi var peki neden uyku kilo alımını neden zorlaştırır diye bir soru sormak normal bir şey cevabı ise metabolizmanın çalışması yavaşlar ve açlık hissi ertelenir
 • Aşırı Hareketlilik: Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi bunda da var peki neden olur cevabı çok basit alınan kalorilerin aşırı hareketlenme durumunda besinlerin yetersiz kalması sonucunda kilo alımı zorlaşır.
 • Stres: Stresin zararları saymakla bitmiyor ve burada da karşılıyor bizi, öncelikle stres bizim beynimizin olabilecek olayları aşırıya kaçarak abartarak etki eder ve bize unutkanlığa sürükler bize gelecek olan açlık hissini erteler bu da zayıflamanın kalıcı olmasına yol açar.
 • Kilo Alma Korkusu: Şimdi diyeceksiniz ki zaten kilo almaya çalışmıyor muyuz neden korkalım haklısınız diyemeyeceğim çünkü aslında içinizde az da olsa korku var yağlanma korkusu bu tabi ki normal bir şey kilo alma korkusunu yenmek için sağlıklı beslenmeli spor yapmalısınız arkadaşlar yoksa abur cubur yerseniz size yağ olarak gelir ve kilo alma korkusu oluşur sonra daha çok zayıflamaya elverişli hale geliyorsunuz bunu bir düşünün derim size .
 • Hareketsiz Yaşam: Bu size garip geldi mi ne diyorsun arkadaşım diyebilirsiniz öncelikle hareketsiz yaşam ortalama kiloya sahip biri için aşırı kilo aldırabilir zayıf biri için tam tersi etkiye sahiptir şöyle bir düşünün pazar kahvaltıdan sonra akşama kadar film izlemeyi planladınız ve film izlemeye başladınız bunu zayıf bir arkadaş için söylüyorum film izlerken acıktığınızda beyninize gelen sinyalleri film izlerken üşenebilir veya erteleyerek film izlemeye devam eder ortalama kilo sahibi birey ise film izlerken sürekli aç hissedebilir hatta hissetmese dahi sıkıntıdan yemeye koyulur zaten yağ arttıkça açlık hissi de artar ve bir döngüye girer vücut hatta öyle olur ki susuzluğu da açlık olarak algılayabilir öyle işte arkadaşlar beyniniz beyninizi kandırıyor.
 • Depresyon: Depresyon ortalama bireyde kilo aldırırken zayıf kişide zayıflık çukurunu derinleştiriyor. Depresyondayken insan hiç bir şeyi umursamaz hayata karşı ümidi kesilir psikolojik travmalara kadar giderek vücudun ihtiyaçlarını da unutturur. Açlık hissi olarak gelen sinyalleri, görmezden gelerek yemek yeme ihtiyacını erteler.

Kilo Almak İçin Yenmesi Gereken Tavsiye Besinler

Kilo nasıl alırım
Kilo nasıl alırım
 • Pirinç
 • Bakliyat (Fasulye, Nohut vs.)
 • Süt
 • Kuruyemişler
 • Patates
 • Yağlı kırmızı et
 • Balık
 • Yağlı Peynir
 • Yağlı Yoğurt

Yukarıdaki besinler kilo almamız için gerekli besinleri gerektiği kadar karşılıyor ve hepsi sağlıklı besinler. Bize en çok lazım olan Protein ve yağ.

Bu besinler kalori bakımından yüksek ve dengeleyici besinlerdir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Adım Serhat, Sakarya'da yaşıyorum. 18 Yaşındayım ve yaklaşıl 4 yıldır Güreş sporu ile ilgileniyorum. Çanakkale'de 18 Mart Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünde 1. Sınıfım

Yorum Yap